Damak Kanseri Belirtileri

Damak kanseri hakkında ne kadar bilgilisiniz? Damak kanserinde başarılı tedavi için erken teşhis önemlidir.

Damak Kanseri Belirtileri

Damak Kanseri Nedir?

Damak kanseri, bireylerin ağız içerisinde oluşan zamanla büyüme ve yayılma özelliği bulunan bir tür tümör oluşumudur. Aşırı alkol ve sigara kullanımı, yetersiz ağız içi bakımı, diş ve protez sorunlarından kaynaklı damağın sürekli tahriş olması gibi ağız kanserini tetikleyen etkenlerinde oluşmasını kolaylaştırdığı büyüme ve yayılma özelliği bulunan patalojik bir lezyondur.

Damak kanseri damağın sert veya daha yumuşak arka bölgesinde oluşabilir. Özellikle hijyen eksikliği bu hastalığın oluşmasında başlıca etkendir. 60 yaş üstünde ileri yaş ve sürekli alkol sigara kullanan kişilerde damak kanseri görülme oranı daha fazladır. Tütün ürünleri, alkol ve bazı besinlerdeki kanserojen katkı maddeleri, kötü diş veya protezlere bağlı kronik travmalar ağız içi kanserleri etkisini artıran etkili sebeplerdendir.

Ağız Damak Kanseri Belirtileri

İlk dönemlerinde pek fazla rahatsızlık ve şikayet vermeyen damak kanseri ilerleyen zamanlarda bir yaraya dönüşerek acı ve ızdırap vermeye başlayabiliyor. Damakta şişlik, çiğneme, yutma zorluğu, renk değişikliği, ağız içerisinde rahatsızlık ve dile takılan yabancı doku hissiyatı, tat duygusu bozuklığı, yutkunma sırasında acı, hastalığın ilermeyen durumlarında kulak ağrısı, boyun lenf bezlerinde yayılmaya bağlı şişme ve kitle oluşumu, yemek yeme ve yutma bozukluklarına bağlı kilo kaybı, genelkişisel durum bozukluğu, iştahsızlık, lezyon büyüdüğünde kanama ve şiddetli ağrı belirtileri görülür.

Damak kanserleri bağlangıç aşamasında ağrıyla belirli bir belirti vermezler ancak ilerleyerek ağız dokularında harabiyet oluşturdukça ağrı şikayeti başlar. Tedavi edilmedinde lokal ve bölgesel yayılarak, yeme, içme, çiğneme, tutma, ve konuşma gibi önemli fonksiyonların kaybına ve ağız deformitelerine neden olabilir.

Damak Kanseri Nasıl Tedavi Edilir ?

Ağız içi kanserleri erken dönemde teşhis edilebilirse büyük oranda tedavi oranıda o oranda artmaktadır. Özellikle, tahriş yapan protez kullanımlarında ağızda beyaz yada kırmızı renkte anormal oluşumlar veya iyileşmeyen yaralar fark edilmesi ve ağız kanseri riskinin farkında olunması, erken teşhisleri ve tedavi şansını artıracaktır.  Bu sebeple erken teşhis edilebilmesi için ağızda yaralar ve farklı dokular tespit edildiğinde hekime başvurulması önemlidir. Bu tümörlerde özellikle erken evrelerde ise cerrahi ve radyoterapi bir tedavi alternatifi olabilir. 

Damak kanserlerinde tümörün evresine, yayılımına, patolojik inceleme sonuçlarına ve hastanın genel durumuna bağlı olarak sadece cerrahi veya radyoterapi bazende cerrahi sonrası radyoterapi ve kemoterapi tedaviye eklenebilir.

Damak kanseri, erken teşhis ile birlikte tedavi başarı oranı yüksek bir hastalıktır. Fakat erken teşhis edilemezse ölümcül bir hastalığa dönüşebilir. Yoğun alkol ve sigara kullanılması ağız hijyenine özen gösterilmeden ve sağlıklı beslenmeden uzak şekilde yaşanması, hekim kontrolüne geç gidilmesi gibi faktörler erken tanı oranlarını düşürür ve tedaivi edilebiri hastalık durumunu ortadan kaldırarak ölümcül kötü seyirli bir hastalıkla karşı karşıya bırakır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.