Burun Estetik Ameliyatı,Burun Estetiği Nedir?

Estetik Burun Ameliyatı; ülkemizde en sık yapılan estetik operayonlar arasındadır.

Burun Estetik Ameliyatı,Burun Estetiği Nedir?

Estetik burun ameliyatları müdahaleyi yapan estetik cerrahi uzmanına ve burun ameliyatı olan hastaya özel bir operasyondur. Kısaca burun estetiği ameliyatı, taklit edilemeyen, doktora ve burun estetiği adayına göre farklılık gösteren;  sanatsal beceri ve dikkat gerektiren bir operasyondur.
Estetik burun ameliyatları; yüze yakışan bir uyum içinde, doğal ve ameliyat olduğu anlaşılmayan aynı zamanda rahat nefes alınabilen sonuçlar elde etmeyi hedeflemelidir.

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi Neler Yapılır?

Estetik Burun Ameliyatlarının başarası aslında ameliyat öncesi başlar. Burada hem burun estetiği adayına hem de operasyonu yapacak estetik cerrahi doktoruna sorumluluk düşmektedir.
Bir burun estetiği adayının görevi, estetik burun ameliyatını başarı ile en iyi şekilde yapabilecek burun cerrahını aramak ve seçmek olacaktır.  Her burun estetiği adayı kendisi için en iyisini isteyecektir. Burun Cerrahınız da sizin için elinden gelenin en iyisin yapmaya çalışacaktır. Bunun ile birlikte BİLMEK ve YAPABİLMEK iki farklı gerçektir. Bilgi iyi ama burun ameliyatını yapan el iyi değilse yada el iyi bilgisi yeterli değilse her iki durumda da burun estetiği başarısızlık ile sonuçlanacaktır.
Estetik burun ameliyatı milimetrik hassasiyet ile çalışmayı ve mevcut bütün teknikleri bilmeyi gerektirir. Burun ameliyatı mükemmel geçse ve siz de tam uyum içinde size söylenenleri yapsanız bile iyileşmeye bağlı sorunlar çıkabilmektedir. Ama tecrübeli ve eli iyi bir estetik cerrahın elinde iyileşme sorunu olsa bile; burun yine de eskisinden güzeldir ve problemleri düzeltmek kolaydır.
Burun operasyonunuzu yapan estetik cerrahınızın EL BECERİSİ, BİLGİSİ ve DENEYİMİ iyi ise burun estetiği sonucunuz da % 90  oranında başarılı olacaktır. Geri kalan % 5 ise sizin dikkatinize ve doktorunuzun söylediklerine uyumunuza, diğer % 5 de  İYİLEŞME SÜRECİNE bağlıdır. 
 

Estetik Burun Ameliyatı İçin Doktor Seçimi

İster estetik burun ameliyatı olsun, ister burun tıkanıklığı için solunum müdahalesi olsun kendinizi emanet edeceğiniz doktorunuzu seçerken yeterli zamanı ayırmalısınız. 

Bir kez giydiğiniz bir elbiseyi alırken bile kaç mağaza dolaştığınızı düşünün! Hayatınızda bir kez olacağınız ve yüzünüzün ortasında yaşam boyu size eşlik edecek olan burun ameliyatı için gereken özeni gösterdiğinizden emin olmalısınız.

Günümüzün teknolojik imkanları bilgiye ve kişilere ulaşımı kolaylaştırmıştır. Ama bu bilgi kirliği ortamında güvenilirliği ve gerçekliği tartışılır. Burun ameliyatı için en iyi bilgi kaynağı, daha önce burun estetiği ve solunum müdahalesi olmuş bir yakından bilgi istemektir. Bildiğiniz ve tanıdığınız sağlık çalışanları da size bu konuda yardımcı olabilir.

Ameliyatınızı yapacak doktor ile görüşürken sıkılmadan daha önce kaç tane benzer burun ameliyatı yaptığını, ikinci revizyon burun ameliyatı ihtimalini sormalısınız. Eğer burun estetiği de olmayı düşünüyorsanız; ameliyat sonucu hakkında fikir edinmeniz için bilgisayar ortamında sanal burun tasarımı isteyin. Daha önce olmuş burun estetikleri ile burun tasarımı sonuçlarının ne kadar benzer olduğuna bakın. 

Görüşme sırasında doktorunuzun gözlerinin içine bakın ve konuşmalarını büyük bir dikkatle dinleyin.

Bütün bu bilgiler ışığında, bir kaç doktor ile görüştükten sonra kendinize en az iki tam gün zaman ayırın. İyice düşündükten sonra hakkınızda en hayırlısının olmasını dileyin ve kararınız verin. 

En doğru karar sizi en iyi sonuca ulaştırır. Ama bundan tam emin olunamaz ve her zaman biraz belirsizlik olacaktır.

Estetik Burun Ameliyatı Planlanması Çok Önemlidir!

Estetik burun ameliyatının planlanması sizin istek ve beklentilerinize göre estetik cerrahınız tarafından yapılan ve gerçekler ile örtüşen bir bilgilendirme şeklinde geçen bir çok süreci kapsar. Burun estetiği öncesi bu planlama safhasında doktorunuzla aranızda iyi bir iletişim kurmak çok önemlidir. Bütün istek ve beklentilerinizi sıkılmadan samimi ve açık yüreklilik ile doktorunuzla paylaşmalısınız. Özellikle, burun estetiği ameliyatı ilgili beklentileriniz ve ameliyatın sonuçları hakkında aklınıza gelen tüm soruları cerrahınıza sormaktan çekinmeyiniz.

Cerrahınız sizi dinledikten sonra burnunuzun ve yüzünüzün yapısını inceleyecek ve sizin için mümkün olan ihtimalleri anlatacaktır. Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz temel tartışma konularıdır.

Cerrahınız, kullanacağı anestezi ve ameliyat tekniğini, ameliyatın yapılacağı ortamı, risklerini, maliyeti ve varsa diğer seçenekleri açıklayacaktır. Çoğu sağlık sigortası poliçeleri, tamamıyla estetik amaçlı olan bu ameliyatı kapsamına almaz.

Uzun yıllar önce olsa bile daha önce geçirdiğiniz herhangi burun ameliyatı veya burun tedavisini, varsa alerji veya solunum güçlüğünüzü, kullandığınız ilaçlar.

İdeal Burun Estetiği Ameliyatı Nasıldır?

Burun estetiği, kişiye özel bir ameliyattır. Her yüzün kendine özgü dokusu ve yapısı vardır. Hiç bir yüz diğerine benzemez. Bu yüzden sonuçlar da farklı olur.

Sizin için en iyisi, sizin olandır. Başkasında güzel görünen bir burun sizin yüzünüze yakışmayabilir. Sizin yüzünüz için en iyi burun yine sizin şuan sahip olduğunuz burundan yapılacaktır. 

Güzel bir burun, yüz ile uyum içindedir. Yüz estetik çizgileri ile uyumlu, yüzle orantılı büyüklüktedir. Burnun güzelliği izafidir ve buna kesin sınırlar çizilemez.

Her hekim hastası için en iyisini ister. İnsanların çoğu doğal ve güzel bir buruna sahip olmayı ister. Burnun doğallığı, ameliyattan önce sizi tanımayanların burnunuzdaki değişikliği fark etmemesidir. 

İdeal burun estetiği; rahat nefes ve koku alan, iyi görünen ve müdahalesi anlaşılmayan sonuçlar elde etmeyi amaçlar. 

Estetik Burun Ameliyatından Beklentiler Ne Olmalıdır?

Kusurluk arzusu, doğamızın bir sonucudur. Beğenmek ve beğenilmek doğal bir olgudur ve ruhumuzu besleyen sevginin kaynağıdır. Bu yüzden öz beğeni ile başlayan samimi bir sevgi, öz saygıya dönüşüp diğer insanlara ulaşınca mutluluk iksiri olur.

Gerçekçi olun. Beğenmediğiniz bir burun ile yaşamak zorunda değilsiniz. Çıkartıp kenara koyarak en iyisi ile değiştiremediğiniz; ancak elinizdekilerden bir şeylerin yapılabildiği burun estetiği ameliyatında mükemmeli isterken, gerçeği kabullenecek kadar da olgun olmalısınız.

Burun yüz estetiğinde önemlidir. Kötü bir burun güzel bir yüzün görüntüsünü bozabilir. Fazla dikkat çekmeyen yüzünüzle uyumlu bir burun size hoş bir hava verir. Bu ameliyat bütün sorunlarınızı çözemez fakat öz güvenizi artırabilir. Daha başarılı ve mutlu olmanızı sağlayarak yaşam kalitenizi yükseltebilir.

En İyi Estetik Burun Adayları Kimlerdir?

En iyi burun estetiği adayları, daha önce burun ameliyatı olmamış, burun ile yüz arasında orantı bakımından belirgin fark olmayan, önerilere ve yüzünde oluşacak değişikliğe  uyumlu kişilerdir.

Burun tıkanıklığı sebebiyle nefes ve koku alma problemi tedavisi için yapılan septoplasti ve konkaplasti ameliyatları, estetik burun ameliyatı ile birlikte yapılabilir. Burun orta bölmesini oluşturan  kıkırdak ve kemik eğriliği için SEPTOPLASTİ ve burun etleri tedavisi için ise KONKAPLASTİ ameliyatları RİNOPLASTİ ile kombine edilebilir.

Bir Burunda Aşağıdakiler varsa:

Büyük Burun veya Küçük Burun
Eğri Burun, Yamuk Burun, Burunda Çökme
Uzun Burun, Kısa Burun
Burunda Kemer
Büyük Burun Ucu; Sivri Burun Ucu; Çatal Burun Ucu
Eski burun ameliyatlarına bağlı burunda şekil bozukluğu
Kaza, darbe ile olan Burun Kırıkları
Yapısal Burun Eğrilikleri
Burun Eti tıkanıklığına bağlı solunum problemleri
Burun Kıkırdak Kırıkları,  Burun Kemik Kırıkları
Ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı Yetişkin Kişiler isterler ise
Estetik Burun Ameliyatı yapılabilir.

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi Korku ve Endişeler Nelerdir?

Estetik Burun ameliyatı olmayı düşünen insanlarda kaygı ve stres olması doğaldır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Akıllara Takılan Sorular: Burun nasıl olacak? Burun kötü olur mu? Burun ucu düşer mi? Burun Eğrilir mi? Burun Kırılacak mı? Estetik Burun ameliyatı istediğim gibi olacak mı? Burun ameliyatı sonucu bir sorun yaşar mıyım?

Çevrede Görülen Olumsuz Örnekler: Bir de çevreniz de başarısız bir ameliyatı örneği görmüş iseniz ve ya siz daha önce başarısız bir burun ameliyatı yaşamış iseniz stres ikiye katlanır.

Ağrı Korkusu: Estetik burun ameliyatlarındaki ağrı çok azdır ve hafif sızlama, hafif baş ağrısı şeklindedir. Bunlar da ilaçla kontrol altına alınabilir. 

Anestezi Korkusu: Bütün cerrahi girişimler küçük de olsa risk taşır. Bütün bunlar günümüz Türkiye'sindeki trafik kazaları riskiyle kıyaslanamayacak kadar azdır. Hayatın kendisi risklidir. Bu; elektrik çarpar diye lambayı yakmamak, kaza olur diye arabaya binmemek gibidir. 

Burun estetiği, bilgi, deneyim, yeteneğin yanında sanatsal bir öngörü de ister. Bu endişeleri yaşamış biri olarak size şunu söyleyebilirim; hiç bir burun estetiği, deneyimli bir estetik cerrahın elinde eskisinden daha kötü olmaz. Nadiren küçük ikinci bir rötuşa gerek olabilir. Bu çoğu zaman basit ve kısa bir müdahaledir. 


Estetik Burun Ameliyatı Öncesi Öneriler:

Burun tıkanıklığına bağlı solunum problemi olanların, burun şeklini de düzelttirmek istiyorlarsa ; septoplasti operasyonunu, estetik burun ameliyatı ile birlikte olmaları en iyisidir.  Çünkü estetik burun ameliyatında, burnunuzu şekillendirme ve desteklemede kullanılan burun orta bölmesinin bir kısmı oluşturan septum kıkırdağı sizin için elmas kadar değerlidir. Bu değerli dokunuzun ziyan olmasını istemiyorsanız mutlaka deneyimli bir estetik cerrahın görüşüne başvurmalısınız. 

Estetik burun ameliyatını, hastane şartlarında ve genel anestezi ile olmalısınız. Bu sizin sağlınız ve ameliyat konforunuz için daha iyidir. Lokal anestezi ile yaşayacağınız deneyim, hayatınız boyunca hatırlayacağınız hoş olmayan bir anı haline gelebilir. Çağdaş tıbbın sunduğu imkânlardan faydalanmak herkesin en doğal hakkıdır. Lütfen bu lüksü kendinizden esirgemeyin ve hekiminizden isteyin. 

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Burun estetiği ameliyatının genel anestezi ile yapılması idealdir. Doktor ve hastanın ameliyat esnasındaki rahatlığı başarı oranını yükseltir.  Ameliyat öncesi bazı rutin testler yapılır. Geçirdiğiniz önemli hastalıklar, ameliyatlar ve kullandığınız ilaçlar araştırılır.  Estetik burun ameliyatı olmanız için sağlık yönünden herhangi bir engeliniz yoksa operasyon hazırlıklarına geçilir.

Odanızda kan almak için açılan damar yolundan kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan ilaçlar verilir. Operasyon odasına alınırsınız. Damardan verilen ilaçlar ile uyutulursunuz. Burun müdahalesi sırasında ağrı acı hissedilmez. Operasyon bitince ilaçlar kesilir ve uyanırsınız. Estetik Burun Ameliyat süresi yaklaşık 1,5 ile 2 saat kadardır.

Genel Anestezi gece uykusuna benzer. Uyunduğu için geçen zaman anlaşılmaz. Bütün operasyon birkaç dakika gibi kısa sürede bitmiş algılanır. Tıpkı akşam yatıp sabah kalkmak gibi. 

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Nasıl Geçer?

Burun estetiği öncesi biraz heyecan olsa da burun ameliyatı sonrası genellikle rahat geçer.  Ameliyattan 6 ile 8 saat sonra hastaneden taburcu olarak evinize gidebilirsiniz. Bazen bir gece hastanede kalmanız gerebilir.

Burun ameliyatı sonrası 4-6 saat kadar hiç bir şey yiyip içememelisiniz. Ağzınızda oluşabilecek kuruluk için dudaklarınızı ıslatabilirsiniz. Beslenmeye hafif sulu gıdalara başlamanız önerilir.

Burun ameliyatı sonrası fazla ağrı olmaz. Eğer hafif bir ağrı, bulantı, kusma gibi şikayetler olursa ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Başınızı yüksekte istirahat etmeniz sıkıntılarınızı azaltacaktır.

Estetik burun ameliyat sonrası ilk iki gün burundan hafif kanlı bir sızıntı olabilir. Ameliyattan sonraki ilk iki günü dinlenerek geçirmelisiniz. Üçüncü gün isterseniz fazla yorucu olmayan günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Ameliyat sonu burnu darbelerden korumak ve ilk iki ay burnu mıncıklama, çekme, elle sümkürme gibi sert travmalardan korumak en önemli kuraldır. Refleks olan ve engellenemeyen hapşırmada ağız açık olmalıdır. Nefes ile yumuşak sümkürme ve deniz suyu ile burun içi bakımı yapılabilir.

Estetik Burun Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Estetik Burun Ameliyatı sonrası  ilk kontrolünüz 10. günde olur ve bu süre sonunda büyük oranda iyileşmiş olursunuz. Bu kontrolde burun içindeki yumuşak silikon tüpler ve üstündeki termoplastik atel alınır. Şişlikler nedeniyle ilk görüntünüze alışamayabilirsiniz ve hatta hoşunuza gitmeyebilir.

Yüzünüzdeki şişlikler 3 ile 5 günde büyük oranda iner. Eğer morluklar oluşur ise iki hafta içinde kendiliğinden geçer. İlk 2 ay gözlük kullanmamalısınız. Burnunuzun son şeklini alması  bir yılı bulacaktır.

İyileşme hızlandırılamayan uzun bir süreçtir, sabır ve zaman ister. Lütfen yeni yüzünüze alışmak için kendinize zaman tanıyın.

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Değerlendirme Nasıl Yapılır?


Hiçbir yüz ve burun diğerine benzemediğine göre sonuçlar da farklı olacaktır.

İyileşme tamamlandıktan sonra:

Ameliyattan önce sizi tanımayanlar burnunuzdaki değişikliği fark etmiyorsa
Sizi yıllar önce görmüş ama iyi tanımayan birisi, siz de bir değişiklik olduğunu söylüyor fakat ne olduğunu bilemiyorsa
Aynanın karşına geçip kendinize baktığınızda eskisinden daha iyi olduğunu düşünüyorsanız
Operasyon öncesine göre daha rahat nefes ve koku alabiliyorsanız
 estetik burun ameliyatınız başarılıdır. 

Kaynak:Op. Dr. İsmail Bayram Estetik Cerrahi Uzmanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.