Kaygı Cinsel Performansı Etkiliyor

Yapılan klinik çalışmalarda Kaygı özellikle erkeklerin cinsel işlev bozukluklarının başında geliyor.

Kaygı Cinsel Performansı Etkiliyor

Cinsel İşlev Bozukluğu Neden Olur ?

Cinsel işlev bozukluklarının günümüzde en yaygın sebeplerinden birisi kaygıdır. Kaygının kaynağı ne olursa olsun cinsel hayatınıza olumsuz etki eden faktörlerin başında gelir. 

Erkeklerde görülen psişik kaynaklıo cinsel işlev bozukluklarının çoğunluğu fobik özellik taşır. Bu bozukluklar korkunun kendi kendini güçlendiren düzeneği ile süreklilik kazandırır. Ancak mesleki veya kişiselkaygılar yada rahatsızlık verici başka olaylar gibi benzer nedenlerle,  bunu izlemesi gereken uyarılma kesintiye uğrar ve cinsel etkinlik oluşmaz. Cinsel davraış hoş olmayan bir biçimde, çoğunlukla hayal kırıklığı ve gerginlikle, yani olumsuz bir çabalama ile son bulur. 

Diğer bir problem ise anksiyete cinsel uyarılmanın fizyolojik antagonisti (zıttı) olduğundan, yinelenen cinsel deneyimlerde aynı olumsuz duyguların yaşanacağı korkusu ile uyarılma oluşmaz.  Böylece kısır döngü oluşur ve performans anksiyetesi cinsel işlev bozukluğunun sürmesine sebep olur. Partnerinde hayal kırıklığına uğraması hastanın performansının  daha fazla düşmesine sebep olur.

Sıkıntı verici bu durumdan kurtulmak için hasta cinsellikten kaçmaya başlar. Bunun sonucunda ise çoğunlukla bir başka çatışmaya düşer. Kaçınma davranışı kendisine rahatlama sağlarken partneri tarafından belkide "Artık istenmediği" şenlikde yorumlanabilmektedir. 

Bu sorunların sebep olduğu eşler arası çatışmalar başlar ve performans problemleri giderek kuvvetlenir. Bu fobik kısır döngü diğer etiolojik etkenlerden bağımsız olarak bütün cinsel işlem bozukluklarının etiolojisinde yer alır. Kaygıya bağlı cinsel işlev bozuklukları herkeste aynı sorunu ve etkiyi göstermeyebilir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.